Yazıhöyük Aile Sağlığı Merkezi
Gerekli Telefonlar

Şişmanlığın Tedavi Yöntemleri Doğrular ve Yanlışlar

resim

Şişmanlık birçok sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle çözümlenmesi gereken önemli bir durumdur. Oluşan şişmanlığın tedavisinden çok şişmanlığın oluşumunu önlemek daha önemlidir.

 Çocukluk çağından itibaren bireye beslenme eğitimi hem aile içinde hem de okulda verilmelidir. Böylece çocuk küçük yaştan itibaren doğru beslenme bilgilerini alacak, yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenecektir. Ancak, günümüzde özellikle fast-food (ayak üstü) türü beslenmenin yaygın olması gibi nedenler şişmanlığın ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.
Şişmanlığın Tedavisinde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?
Beslenme tedavisi, fiziksel aktivitenin arttırılması, davranış değişikliği tedavisi,cerrahi tedavi ve ilaç tedavisi şişmanlığın tedavisinde uygulanan yöntemlerdir. Beslenme tedavisi ve fiziksel aktivitenin artırılması ile birlikte davranış değişikliği tedavisi kesinlikle gereklidir. Beslenme tedavisi ve egzersizin davranış değişikliği tedavisi ile birlikte kullanıldığı “kombine tedaviler” hem ağırlık kaybını sağlamada hem de kaybedilen ağırlığın korunmasında büyük başarı sağlamaktadır.

 

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Son Haberler

12   3   4 5 61  ilac

Nevşehir / Derinkuyu / Yazıhöyük Aile Sağlığı Merkezi Telefon : 0 384 393 63 86 Tüm Hakları Saklıdır © 2015